Mióta szerencsém volt a V for Vendetta című filmhez, különös módon kötődöm a Guy Fawkes Nighthoz, bár mint kiderült, teljesen máshogyan, mint az angolok itt.
Szóval némi basic history, bár azért próbálok nem túl terjengős lenni, elvégre is olvasóim magyarok, ami az esetek nagy többségében világátlagon felüli egyetemes történelmi tudást jelent. Tehát Guy Fawkes tagja volt annak a katolikus összeesküvésnek, ami az 17. század elején szerveződött a többnyire protestáns-anglikán I. Jakab ellen. A Gunpowder Plotként elhíresült szervezkedés élén Robert Catesby állt, az ő agyszüleménye volt a Lordok Házának felrobbantása, vagyis hát a robbantási kísérlet, ami a legutolsó pillanatban meghiúsult. Hogy hogy nem, Guy Fawkes volt az, akit a hatóságok lefüleltek, és az ő kivégzése az, amit eredetileg november 5-én ünnepelnek a britek. (nomeg azt, hogy szeretett uralkodójuk megúszta a merényletet.)
Persze az én szememben Guy Fawkes egybeolvad a V for Vendetta főszereplőjével, aki igazi úriember, a művészetek nagy kedvelője, a zsarnoki rendszer ellensége.
De november 5-e itt nem erről szól, hanem a gigantikus méretű tűzijátékokról, a sörről illetve almaborról, és természetesen a vattacukorról. Mondhatni: igazi proliünnep. Nem hiányozhatnak persze a sergők, forgók sem, anélkül az angolok nem is tudnának mulatni.
(Csak úgy margóra: hát nem okosabb ősszel tűzijátékozni, amikor a nedves fű csak nagyon nehezen fogna tüzet, és a nyári viharok valószínűsége is kicsi? Javasolom augusztus huszadika elhalasztását novemberre....)
U.i.: Csináltam egy két videót, de annyira nem vagyok profi,hogy ide töltsem fel őket, szóval megpróbálom posztolni őket facebookra.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.